Det er et helt rimelig spørsmål. AI-verktøyene har blitt så gode at en person uten utviklerbakgrunn kan beskrive hva de vil ha, og få et fungerende skjermbilde, en database og litt logikk på kort tid. Mange har prøvd – og blitt positivt overrasket.
Vi bruker selv AI i hele leveransen, når vi koder, tester og følger opp driften. Så svaret er ikke nei. Svaret er: det kommer an på hva løsningen skal brukes til.
Her fungerer det godt å lage selv
- En prototype som skal vise en idé internt før noen bestemmer seg
- Et personlig verktøy som bare du bruker
- En engangsanalyse eller et midlertidig hjelpemiddel
I slike tilfeller er risikoen lav, og gevinsten av å komme raskt i gang er stor.
Her blir det krevende
Utfordringene kommer når løsningen skal brukes av flere, over tid, med ekte data. Da er det ikke lenger selve koden som er det vanskelige, men alt rundt den:
- Innlogging og tilgangsstyring – hvem skal se og endre hva?
- Sikkerhet og personvern – personopplysninger, GDPR og beskyttelse mot angrep
- Integrasjoner – løsningen skal snakke med regnskap, CRM eller fagsystemer, og fortsette å gjøre det når de endres
- Riktige data – kontroller som hindrer feil, og historikk som viser hva som er endret
- Drift – backup, overvåking og noen som merker det når noe stopper
- Vedlikehold – noen må forstå og kunne endre koden om et år, også når den som laget den ikke er der
AI kan hjelpe med alt dette, men noen må vite hva som skal spørres om, vurdere svarene og ta ansvaret når noe går galt.
Et godt kompromiss
For mange er den beste veien å lage – eller få laget – en prototype raskt, og la noen med erfaring ta ansvar for versjonen som skal i drift. Har dere allerede laget noe selv som folk har begynt å bruke, er det et godt utgangspunkt: det viser hva dere faktisk trenger. Vi hjelper gjerne med å løfte det videre til en løsning som er sikker, driftet og mulig å bygge videre på. Se fra prototype til plattform i drift.
Spørsmål før du setter noe selvlaget i drift
- Hvem har tilgang, og hvordan logger de inn?
- Finnes det personopplysninger i løsningen, og hvor lagres de?
- Hva skjer hvis den stopper en fredag ettermiddag?
- Tas det backup, og har noen prøvd å hente den tilbake?
- Hvem skal endre løsningen om et år?
Er du usikker på svarene, kan en sikkerhetsanalyse være et godt første steg. Les også om AI-drevet utvikling og om applikasjonsforvaltning og sikker drift.